Lazer Tedavisi

 

    Son yıllara kadar sadece diş eti tedavi- lerinde ve beyazlatmada kullanılan lazer enerjisi, atomize su ile birleştirilip sert dokularda da (diş, kemik) kullanılmaya başlanmıştır. Lazer tedavileri özellikle anestezi alerjisi olan ve diş hekimi fobisi bulunan hastalarda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Lazerin Sağladığı Avantajlar

• Lazer ile diş ve diğer dokulara temas edilmeden çalışıldığı için ısı etkisi ve titreşim oluşmaz. Bu nedenle hastada genellikle ağrı oluşmaz ve anesteziye gerek kalmadan diş tedavileri yapılabilir. Ayrıca anestezi yapılmadığı zaman; anestezi sonrasındaki şişkinlik, yemek yiyememe, konuşma zorluğu gibi rahatsızlıklar oluşmaz.

• Hastalarımızı rahatsız eden ve cihaz- lardan çıkan yüksek  ses lazerde yoktur. Bu nedenle hastalarımız daha konforlu bir tedavi görmektedir.

• Lazer ile yapılan cerrahi tedavilerde kanama minimum seviyeye iner.Ayrıca su ile çalışıldığı ve normalden daha az travma verildiği için operasyon sonrası oluşabilecek şişme, morluk gibi komplikasyonlar önlenmiş  olur.

Lazerle Çürük Temizlenmesi

Lazer enerjisi ile dişe ait tüm dokularda (mine, dentin, sement) bulunan diş çürükleri temizlenebilir. Ayrıca lazer enerjisinin özelliğinden dolayı steril bir ortam yaratılır ve daha sonra oluşabilecek çürükler engellenmiş olur.

Lazerle Kanal Tedavisi

Lazer ile kanallarda şekillendirme ve sterilizasyon sağlanmaktadır. Kanal tedavisi yapılırken özellikle enfeksiyonlu kanallarda iyi bir sterilizasyon sağlandığı için iyileşme hızlı olur.

Lazerle Dişeti Tedavileri

Gingivektomi-Gingivoplasti: Özellikle estetik protez çalışmalarında, ortodonti sonrası diş eti estetiğinin sağlanmasında lazer ile yapılan diş eti boyu ayarlamalarının çok daha güzel sonuçlar verdiği gerçektir. Lazer ile anestezisiz olarak diş etinin kesilmesinin-şekillendirilmesinin ardından kanamanın durması ve doku iyileşmesini beklemeye gerek kalmadan diğer işlemlere geçilebilir.

Küretaj: Anestezisiz olarak lazer ile yapılan derin diş eti temizliğinin ardından diş eti cepleri çok daha hızlı iyileşmektedir.

Depigmentasyon: Diş etlerinde pigment artmasına bağlı olarak oluşan hiperpigmentasyonlar klasik yöntemlerde anestezi altında bistüri ile peeling yapılarak tedavi edilir. Lazer ile yapılan pigmentasyon tedavilerinde anesteziye gerek kalmaz ve hasta işlem sonrası hiçbir rahatsızlık duymadan yaşantısına devam edebilir.

Yumuşak Doku Lezyonlarının Çıkarılması: Ağız içinde normalin dışında oluşan tüm lezyonlar anestezisiz olarak ve dikiş atmaya gerek kalmadan çıkarılmaktadır.

Frenektomi: Dil, yanak ve dudak bağlarının konuşmayı engelleyecek şekilde fazla bağlı olduğu durumda kanamasız, ve dikişsiz bir biçimde bağların normal durumunu alması kesilerek sağlanır.

Lazerle Aft-Uçuk Tedavileri: Aft ve uçukların merhem sürüp hassasiyetini azaltmaktan başka herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Oysaki lazer ile aft ve uçukların üstüne ışın verilmesinin ardından normal süreçte 7 gün süren iyileşme süresinin hızlandığı ve aynı bölgede tekrar aft ve uçuk çıkmadığı gözlemlenmiştir.

Lazerle Hassasiyet Tedavisi

Diş eti çekilmelerine bağlı olarak meydana gelen diş hassasiyetleri bugüne kadar sadece flor sürülmesi ve özel diş macunları ile tedavi edilebilirken lazer ışını ile hassasiyete sebep olan dentin kanalları kapatılır ve hassasiyet giderilir.

Lazerle  Beyazlatma

Klinik ortamında 3 seans süren beyazlatma işlemi lazer ile tek seansta yapılmakta ve etkin sonuç alınmaktadır.

Lazerle Cerrahi Tedaviler

Lazer ışını kanamayı azaltması ve dokuya az hasar vermesi dolayısıyla cerrahi operasyonların çeşitli aşamalarında kullanılır. Lazer desteği alınan cerrahi işlemler sonrası operasyon sonrası şişlik, morarma, ağrı gibi komplikasyonlar beklenenden daha az görülür. Apikal rejeksiyon kök uçunda oluşan lezyon hiçbir döner alete gerek kalmadan kesilir. Kemik operasyonları, 20 yaş çekimi için gereken kemik kaldırma işlemleri ve çeşitli kemik şekillendirmeleri çevre dokulara hasar vermeden yapılabilir.

Lazer ile Biostimülasyon

Düşük dozlarda verilen lazer enerjisi ortodontik tedavi başlangıcında veya cerrahi operasyonlar sırasında duyulabilen ağrıların oluşumunu önler ve dolgu iyileşmesini hızlandırır.

 
 

  İletişim

Hakkımızda

                          Ana Sayfa
            
            Konservatif tedavi
     
       Cerrahi Uygulama
 
      Diş Beyazlatma
     
    Lazer Tedavileri  
 
           İmplant
     
    3D Rontgen
     
        Protez
     

           İletişim